KRAS-CARSO II

Naslov Skupno upravljanje in trajnostni razvoj območja Matičnega Krasa
Povezava na spletno stran projekta http://www.ita-slo.eu/kras-carso-ii
Program Interreg VI-A Italija-Slovenija
Trajanje projekta 1/2023–12/2025
Vloga GeoZS v projektu Projektni partner
Kontakt na GeoZS Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate.

VSEBINA:

Cilj politike: CP4 - Bolj socialna in vključujoča Evropa z izvajanjem evropskega stebra socialnih pravic.

Specifični cilj: SC 6 – Krepitev vloge kulture in trajnostnega turizma v gospodarskem razvoju, socialni vključenosti in socialnih inovacijah.

Tipologija: projekt strateškega pomena.

Projekt sodi v cilj SO 4.6, ki je posvečen »Ohranjanju, vzdrževanju in promociji kulturne dediščine, izvajanju trajnostnih in inovativnih praks v turizmu, podpori izobraževanju in usposabljanju za spodbujanje zaposljivosti in socialne vključenosti«. V tem smislu je cilj projekta spodbuditi turistični razvoj območja. Poudariti je treba trajnostni vidik celotne destinacije in promovirati celotno območje. Projekt bo uporabljal nove, digitalne tehnologije in delal na mehki mobilnosti za podporo turizmu na čezmejnem funkcionalnem območju Krasa.


Cilji projekta

Glavni cilj projekta KRAS-CARSO II je ustanovitev Evropskega združenja za teritorialno sodelovanje - EZTS Kras-Carso za upravljanje čezmejnega turizma ter tudi financiranje in upravljanje geoparka Kras-Carso. Pri tem bo vodilni partner tesno sodeloval z vsemi občinami, tudi tistimi, ki niso pridruženi partnerji projekta in izpeljal postopke, ki so potrebni na občinskih svetih za ustanovitve skupne upravljavske strukture.

Inovativnost se bo v projektu izkazovala pri pripravi celostnih turističnih produktov, ki bodo temeljili na izjemni naravni, predvsem geološki in kulturni dediščini Matičnega Krasa. Raziskovalne in znanstvene institucije, ki so partnerji projekta, so vodilne na področjih delovanja in razpolagajo z vrhunskimi strokovnjaki. Ti bodo pripravili strokovne študije in analize, ki jih bo mogoče uporabljati za turistične produkte in nadaljnji razvoj, nato se bo iz izbranih pripravilo trajnostne produkte z inovativnimi metodami interpretacije. Uporabilo se bo tehnike digitalizacije, kot so 3D digitalno modeliranje, virtualna resničnost in interaktivne razstave. Prav tako bo promocija projektnih aktivnosti potekala s pomočjo digitalnih orodij. Eden izmed glavnih skupnih turističnih produktov bo skupna pot, ki bo povezala celotno območje v krožno pot, na katero se bo navezalo še najmanj pet krožnih poti v skupni dolžini 200 kilometrov ali več. Mreža čezmejnih poti namenjena kolesarjem in pešcem bo enotno označena in bo dostopna različnim ciljnim skupinam.

Ob teh poteh bodo predstavljene geološke točke ter druge naravne in kulturne znamenitosti, ki izkazujejo edinstvenost Matičnega Krasa z vidika gastronomije, geopestrosti, arhitekture, vodnih virov, svetovno priznano veščino suhozidne gradnje in UNESCO priznane geotočke. Mlade bomo vključili v projekt z izvedbo inovativnega turističnega Hackatona. Lokalnim pridelovalcem iz območja Matičnega Krasa bo namenjena še posebna pozornost. S ciljem zvišati kvaliteto ponudbe, se bo izdelalo znamko kakovosti s potrebnimi analizami, pravilniki in raziskavami ter obvezno promocijo le-te. Lokalnim ponudnikom se bo ponudilo možnost izobraževanj ter vzpostavitev mreže sodelovanja med njimi. Različni deležniki, ki delujejo na projektnem območju, bodo sodelovali pri organizaciji številnih čezmejnih dogodkov, ki bodo potekali za celotno obdobje izvajanja projekta. Tak tip mreženja bo združil širši del populacije, od mladih in z njimi povezanimi izobraževalnimi institucijami vse do ranljivih skupin, kot so osebe s posebnimi potrebami in starejša populacija. Za trajnostno prometno povezovanje se bo nabavil e-kombi ter vzpostavilo pilotni primer povezovanja turističnih točk območja Matičnega Krasa z javnimi prevozi.

S sodelovalnim pristopom, tako pri ustanavljanju upravljavske strukture, pripravi skupnih čezmejnih produktov, organizaciji čezmejnih dogodkov in vzpostavitvi trajnostnih oblik javnega prevoza, se bo učinek ovire, ki jo je povzročila v zgodovini postavljena meja, zmanjšal in bo življenje na čezmejnem območju Matičnega Krasa potekalo kot primer dobre prakse trajnostnega povezovanja v združeni Evropi.


Vloga GeoZS

GeoZS bo povezoval geološko dediščino s kulturno dediščino preko naravnega kamna kot enega najznačilnejših elementov kulturne krajine na Krasu. Opisal bo geološko dediščino izbranih kamnolomov najznačilnejših vrst kraškega kamna in jih povezal s kamnitimi arhitekturnimi elementi v izbranih reprezentativnih objektih kulturne dediščine. Vse to bo predstavljeno v obliki digitalne platforme v centru za obiskovalce, v mobilni aplikaciji in skozi “poti kraškega kamna”. GeoZS bo sodeloval tudi pri pripravi poljudnoznanstvenih predstavitev geološke dediščine, izobraževanju turističnih vodnikov, čezmejnih prireditvah in konferencah o geodediščini in geoparkih.


Učinki projekta

  • Akcijski načrt delovanja EZTS Kras-Carso;
  • skupna blagovna znamka kakovosti;
  • pilotni primer ukrepov s področja trajnostne mobilnosti;
  • ustanovitev EZTS Kras-Carso;
  • izvajanje čezmejnih usposabljanj;
  • skupna organizacija čezmejnih prireditev na območju čezmejnega geoparka Kras-Carso;
  • skupne rešitve za sodelovanje zainteresiranih deležnikov pri delovanju EZTS;
  • vzpostavitev skupne infrastrukture in čezmejna organizacija dogodkov;
  • skupne rešitve za dvig ozaveščenosti o okoljskem pomenu za trajnostni razvoj turizma;
  • korak bližje k skupni rešitvi, da čezmejni geopark Kras-Carso postane UNESCO globalni geopark.

Projektno partnerstvo

  • ORA Območna razvojna agencija Krasa in Brkinov d.o.o. – vodilni partner
  • Občina Sežana
  • Park Škocjanske jame, Slovenija
  • ZRC SAZU - Znanstvenoraziskovalni center Slovenske akademije znanosti in umetnosti
  • Zavod Republike Slovenije za varstvo narave - ZRSVN-IRSNC NG
  • Univerza na Primorskem - Università del Litorale
  • Geološki zavod Slovenije
  • Regione autonoma Friuli Venezia Giulia
  • GAL Carso - LAS Kras
  • PromoTurismoFVG
  • Università degli Studi di Trieste
  • Università degli Studi di Padova