• Header2021

Aktualno

  • 1


Portal eGeologija omogoča odprt dostop do obsežnega nabora geoloških podatkov v skladu s sprejetimi standardi za prostorske podatke (INSPIRE). Uporabniki imajo dostop do neinterpretiranih in interpretiranih geoloških podatkov prek enotne vstopne točke na svetovnem medmrežju. Podatke lahko prenesejo v svoje okolje za nadaljnjo uporabo.

Portal eGeologija zagotavlja vpogled v poenotene metapodatkovne opise, vpogled prek spletnega pregledovalnika in pridobitev prostorskih podatkov na podlagi spletne kartografske storitve, spletne objektne storitve in ZIP- ali PDF-datotek. Vstopite v eGeologijo >>> TUKAJ.





image

Dejavnosti

  • 1

 

15. 4. 2022

Hibridna konferenca projekta CROWDTHERMAL


7. aprila 2022 je bila v Madridu hibridna konferenca projekta CROWDTHEMAL "Razvojne sheme za geotermalno energijo, ki temeljijo na skupnosti". Projektne aktivnosti so namenjene krepitvi sodelovanja javnosti pri razvoju geotermalnih projektov z uporabo alternativnih virov financiranja, kot je crowdsourcing, in orodij za družbeno angažiranost. Predstavljene so bile številne izkušnje iz Madžarske, Španije, Islandije in drugih dežel. Zato vas vabimo, da si ogledate:


in naše objave na socialnih medijih:





 

1. 4. 2022

Odprtje razstave Dihanje Zemlje – mofete v Slovenskih goricah 31. marca 2022 na Gradu Negova


Na Gradu Negova je na ogled nova stalna razstava Dihanje Zemlje – Mofete v Slovenskih goricah. Avtorja razstave sta Dominik Vodnik z Biotehnične fakultete Univerze v Ljubljani in Nina Rman z Geološkega zavoda Slovenije.

Mofete so izjemen naravni pojav stalnega izhajanja ogljikovega dioksida na površje. Pojavljajo se vzdolž tako imenovane Rabske prelomne cone od Lenarta do Radencev in Nuskove. Na razstavi so pojasnjeni njihov nastanek in lastnosti pojavov v bližnji okolici, pomembnost mofet za nastanek značilnih ekosistemov ter njihova raba in pomen kot naravnih vrednot. Razlagalne panoje dopolnjuje fizični model mofete, tal na mofetah, vodni stolpci in video mofet v Slovenskih goricah.

Ob otvoritvi razstave, 31. marca 2022, sta avtorja za obiskovalce pripravila tudi strokovno vodenje. Temu je sledil še strokovni posvet, na katerem je skupina domačih in tujih strokovnjakov s področja geologije, biologije in varstva narave predstavila pojav ter presojala pomen mofet kot dela naravne dediščine. Razpravljali so o trenutnem stanju njihovega varovanja in oblikovali smernice za boljše upravljanje prostora z mofetami, ki bodo objavljene v drugi številki letošnje Geologije.




 

9. 4. 2022

Uvodno srečanje partnerjev projekta MURmap


Med 7. in 8. aprilom je potekalo uvodno srečanje partnerjev projekta MURmap (Celostno geokemično sledenje anorganskih onesnaževal v porečju reke Mure), ki ga financirata ARRS in Avstrijski sklad za raziskave (FWF – Der Wissenschaftsfonds). Projekt vodi dr. Gorazd Žibret z GeoZS. Projektni konzorcij sestavljajo še predstavniki Univerze v Leobnu (MUL) in Kemijskega inštituta (KI). Udeleženci uvodnega srečanja so na terenu preskusili opremo, potrebno za vzorčenje vode in sedimentov reke Mure, ter se pogovorili o prihajajočih dejavnostih tega mednarodnega projekta.




 

1. 6. 2022

Izobraževanje na podjetju Eltratec, d. o. o.


V maju smo se sodelavci oddelka Podzemne vode – hidrogeologija udeležili izobraževanja v podjetju Eltratec, d.o.o., ki proizvaja merilno regulacijsko opremo, predvsem za meritve nivoja, temperature in fizikalno-kemijskih parametrov podzemne vode ter registratorjev podatkov za uporabo v obratovalnih in okoljevarstvenih monitoringih.

Program izobraževanja je zajemal predstavitev temeljnih konceptov merilnih sistemov, poseben poudarek pa je bil namenjen predstavitvi programske opreme Smaread in Etlog ter strežniške programske opreme Eltratec Smart Web Enterprise Management. Podrobno smo pregledali možnosti lokalnih nastavitev in daljinske konfiguracije registratorjev, ob zaključku izobraževanja pa smo si ogledali še prostore, v katerih potekajo razvoj, proizvodnja in kalibracija merilne opreme.




ISKANJE