• Header2021

Aktualno

  • 1


Portal eGeologija omogoča odprt dostop do obsežnega nabora geoloških podatkov v skladu s sprejetimi standardi za prostorske podatke (INSPIRE). Uporabniki imajo dostop do neinterpretiranih in interpretiranih geoloških podatkov prek enotne vstopne točke na svetovnem medmrežju. Podatke lahko prenesejo v svoje okolje za nadaljnjo uporabo.

Portal eGeologija zagotavlja vpogled v poenotene metapodatkovne opise, vpogled prek spletnega pregledovalnika in pridobitev prostorskih podatkov na podlagi spletne kartografske storitve, spletne objektne storitve in ZIP- ali PDF-datotek. Vstopite v eGeologijo >>> TUKAJ.





image

Dejavnosti

  • 1

Geološka karta Slovenije 1 : 1.000.000

Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate.

Geološka karta Slovenije v merilu 1 : 1 milijon je natisnjena v formatu A4. Osnova za karto je bila interaktivna spletna karta v merilu 1 : 1 milijon, izdelana v okviru mednarodnega projekta OneGeology Europe in dostopna na geoportalu http://onegeology-europe.brgm.fr/geoportal. Temelji na Geološki karti Slovenije 1 : 250.000 (Buser, 2009), dopolnjeni s podatki iz arhiva GeoZS in z novimi terenskimi podatki avtorjev. Kamnine Slovenije so razvrščene v 26 enot po nekoliko drugačnem konceptu od standardnega. Posamezna enota vključuje kamnine, ki so nastale v določenem geotektonskem obdobju in nanj vezanem sedimentacijskem prostoru. Kamnine niso navedene poimensko, je pa zaradi take zasnove iz karte lažje razbrati geološki razvoj slovenskega ozemlja. Tektonika je prikazana s pomembnimi prelomnicami in večjimi narivi.

Digitalna grafična obdelava daje karti mnogostransko uporabnost. Zaradi primernega standardnega formata je karta uporabna za vključitev v različne atlase, publikacije in predstavitve. Besedilo je dvojezično, zato je primerna tudi za predstavitev tujim geološkim strokovnjakom. Izid karte je omogočila ARRS v okviru raziskovalnega programa Regionalna geologija.

Karto je v polni ločljivosti mogoče prenesti s spleta v formatu PDF, brezplačen natisnjen izvod pa je mogoče prevzeti v knjižnici Geološkega Zavoda Slovenije.

Geološka karta Slovenije 1 : 250.000

Stanko Buser; 2010

Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate.

Cena: 30,00 EUR

Geološka karta Slovenije v merilu 1: 250.000 je nastala na podlagi podatkov Osnovne geološke karte 1: 100.000. Izdelava je trajala več kot 20 let. Zaradi neskladja med posameznimi listi je bilo potrebno opraviti temeljito terensko reambulacijo. Terensko delo je bilo spremljano s številnimi analizami (konodonti, nanoplankton, radiolariji in mikrofavna ter mikroflora). Na karti je izdvojenih 114 litostratigrafskih enot. Prikazane so tudi pomembne geološke strukture in regionalni prelomi. Vsi podatki so zajeti v GIS okolju, kar omogoča njihovo enostavno nadaljnjo uporabo. Pri reambulacijskih delih so bili pridobljeni številni novi podatki, ki so prvič prikazani na geološki karti.

ISBN 978-961-6498-15-9

Geološka karta Krasa 1 : 100.000

Bogdan Jurkovšek

Geološke raziskave Krasa so v zadnjih dvajsetih letih potekale v okviru različnih raziskovalnih programov in projektov, ki jih je izvajal Geološki zavod Slovenije ob sofinanciranju Javne agencije za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije.

Velik del raziskav, ki jih je vodil dr. Bogdan Jurkovšek (Geološki zavod Slovenije), je bil namenjen izdelavi nove geološke karte, vzporedno pa so bile izvedene tudi številne druge geološke raziskave, namen katerih je bil, razširiti poznavanja Krasa kot edinstvenega naravnega in kulturnega prostora.

Geološka karta Krasa 1 : 100.000 predstavlja posodobljeno združeno karto matičnega Krasa in je bila izdelana na osnovi Formacijske geološke karte južnega dela Tržaško-komenske planote 1 : 50.000 (Jurkovšek et al., 1996) in Geološke karte severnega dela Tržaško-komenske planote 1 : 25.000 (Jurkovšek, 2008, 2010). Obe karti temeljita na metodah sekvenčne stratigrafije, ki omogoča široko korelacijo genetsko sorodnih plasti. Karta je preglednega značaja in brez natančne topografske podlage, vendar vključuje vse glavne litostratigrafske enote in osnovne strukturno-tektonske elemente, ki so potrebni za splošno uporabo. Podrobnejši opisi litostratigrafskih enot so podani v legendi.

V pripravi je Geološka karta Krasa v merilu 1 : 50.000, izšla pa je tudi že monografija Geologija Krasa (Jurkovšek et al., 2013).

Literatura:

Jurkovšek, B., Toman, M., Ogorelec, B., Šribar, L., Šribar, Lj., Poljak, M. & Drobne, K., 1996: Formacijska geološka karta južnega dela Tržaško-komenske planote 1:50.000 : kredne in paleogenske karbonatne kamnine. Geological map of the southern part of the Trieste-Komen Plateau 1:50.000 : Cretaceous and Paleogene carbonate rocks. Inštitut za geologijo, geotehniko in geofiziko, 143 pp., Ljubljana.

Jurkovšek, B., 2008: Geološka karta severnega dela Tržaško-komenske planote 1:25.000 = Geological Map of the Northern part of the Trieste-Komen Plateau 1:25.000. Geološki zavod Slovenije, Ljubljana.

Jurkovšek, B., 2010: Geološka karta severnega dela Tržaško-komenske planote 1:25.000, Tolmač = Geological Map of the Northern part of the Trieste-Komen Plateau 1:25.000, Explanatory Book, 72 pp., Geološki zavod Slovenije, Ljubljana.

Jurkovšek, B., Cvetko Tešović, B. & Kolar-Jurkovšek, T., 2013: Geologija Krasa = Geology of Kras. Geološki zavod Slovenije, Ljubljana (v tisku/in print).



Površinska litostratigrafska in tektonska strukturna karta območja T-JAM projekta, severovzhodna Slovenija 1: 100.000

Bogomir Jelen & Helena Rifelj

iz predgovora:

Izšla je ''Površinska litostratigrafska in tektonska strukturna karta severovzhodne Slovenije (območje projekta T-JAM)'' v merilu 1 : 100.000 avtorjev Bogomirja Jelena in Helene Rifelj (2011). Karta predstavlja na osnovi njunih novejših spoznanj o stratigrafiji Mursko-Zalskega sedimentacijskega bazena litostratigrafsko prevrednoteno Osnovno geološko karto SFRJ (OGK) območja, ki obsega dele listov Rogatec (Aničić in Juriša, 1983) in Maribor in Leibnitz (Žnidarčič in Mioč, 1988) ter liste Goričko (Pleničar, 1968), Nađkaniža (Marković in Mioč, 1989) ter Čakovec (Mioč in Marković, 1998).

Leto izida: 2011

ISBN 978-961-6498-31-9

ISKANJE