• Header2021

Aktualno

  • 1


Portal eGeologija omogoča odprt dostop do obsežnega nabora geoloških podatkov v skladu s sprejetimi standardi za prostorske podatke (INSPIRE). Uporabniki imajo dostop do neinterpretiranih in interpretiranih geoloških podatkov prek enotne vstopne točke na svetovnem medmrežju. Podatke lahko prenesejo v svoje okolje za nadaljnjo uporabo.

Portal eGeologija zagotavlja vpogled v poenotene metapodatkovne opise, vpogled prek spletnega pregledovalnika in pridobitev prostorskih podatkov na podlagi spletne kartografske storitve, spletne objektne storitve in ZIP- ali PDF-datotek. Vstopite v eGeologijo >>> TUKAJ.





image

Dejavnosti

  • 1
 

Dinamična Zemlja

Vodja programske skupine dr. Mateja Jemec Auflič

Opis programa

Program Dinamična Zemlja se osredotoča na Zemljine dinamične procese in dinamične interakcije med površinskimi procesi na Zemlji in tektoniko. Multidisciplinarna skupina raziskovalcev se osredotoča na raziskave aktivne tektonike in potresne geologije, pobočne masne premike in ostale površinske procese vezane na podnebne spremembe. Z izvajanjem raziskovalnega programa poglabljamo in razširjamo znanja, ki so še posebej zasnovana za reševanje izzivov na področju okoljskih študij in geološko pogojenih nevarnosti. Nova pridobljena znanja pripomorejo k podpori in delovanju služb civilne zaščite za izboljšavo potresne varnosti in varnosti pred plazovi. Nova znanja o strukturni geologiji in aktivni tektoniki pripomorejo k prepoznavanju in preiskovanju novih potencialnih virov mineralnih surovin in energije ter pri razvoju industrije, turizmu in posredno omogočajo bolj trajnostno rabo teh virov.


Težišče programa

  • Raziskave identifikacije in karakterizacije aktivnih geoloških struktur,
     
  • raziskave kvantifikacije aktivnosti geoloških struktur,
     
  • raziskave potresne zgodovine in seizmogenih virov za določanje potresne nevarnosti,
     
  • raziskave Zemljinih površinskih procesov pod vplivom podnebnih sprememb,
     
  • raziskave procesov pobočnega masnega premikanja in njihove dinamike,
     
  • raziskave sprožilnih dejavnikov za nastanek pobočnih masnih premikov.
     


 

Regionalna geologija

Vodja programske skupine dr. Tea Kolar-Jurkovšek

Temeljni namen programa je nadaljevanje temeljnih geoloških raziskav na območju Slovenije in njihovo vpetje v širši evropski prostor. Osnovni cilj temeljnih geoloških raziskav, predstavljenih v obliki sodobnih, z GIS tehnologijo podprtih geoloških kart, profilov, 3D modelov in detajlnih specialističnih študij, je razumevanje lastnosti sestave slovenskega ozemlja. Iz detajlnega poznavanja teh lastnosti je moč izvesti rekonstrukcije nastanka ozemlja, še pomembnejša pa je široka uporabnost rezultatov v gospodarstvu, ter pri prostorskem planiranju. Znotraj programa bo potekalo več med seboj povezanih nalog, katerih skupni imenovalec je regionalni pristop k reševanju geološke problematike. Naloge so prostorsko razdeljene na tri nivoje:

  1. reševanje geološke problematike izbranih regij v Sloveniji
     
  2. regionalne raziskave na področju celotne Slovenije
     
  3. globalne raziskave - vpetost slovenskega prostora v širši geološki prostor
 

Podzemne vode in geokemija

Vodja programske skupine dr. Mateja Gosar

Osnovni cilj programa je analizirati in spoznavati vplive antropogenih dejavnosti na okolje v odvisnosti od geoloških naravnih danosti. Pri tem se bomo osredotočili na vse faze, ki nastopajo v tem okolju, predvsem pa na trdno in tekočo fazo. Kemična in mineralna sestava, fizikalne lastnosti in zgradba tal, kamnin in sedimentov, ter njihovih produktov preperevanja so dejavniki, ki določajo in kontrolirajo različne komponente okolja: njegovo odzivnost na naravne ujme, oskrbo z vodo, rodovitnost, ranljivost, potresno ogroženost, topografsko oblikovanost, stabilnost pobočij in dovzetnost za odnašanje, pa tudi toksičnost ali nevtralizacijske sposobnosti.

Težišče programa:

  • ugotavljanje sedanjega stanja kemijskih in fizikalnih lastnosti geološkega okolja
     
  • ugotavljanje porazdelitve in način nastopanja podzemnih voda v prostoru
     
  • ugotavljanje ranljivosti in ogroženosti okolja zaradi vplivov naravnega izvora, sedanjih in zgodovinskih antropogenih dejavnosti (npr. odlagališča komunalnih, posebnih in radioaktivnih odpadkov, rudnikov, poselitve)
     
  • določanje strokovnih izhodišč rabe podzemnih vod in hidrogeoloških osnov za zaščito podzemnih vod in njihove rabe
     
  • prenos obstoječih raziskovalnih metodologij in njihov nadaljnji razvoj v slovenski prostor ob upoštevanju njegove posebnosti in geološke raznovrstnosti
     
 

Mineralne surovine

Vodja programske skupine dr. Gorazd Žibret

Program obravnava kamnine in mineralne surovine, oz. geološke vire, v njihovem celotnem "življenjskem krogu". Ta sega od geoloških okolij in procesov njihovega nastajanja do erozije materiala in prenosa le-tega v nova okolja. Raziskave tega naravnega kroga geoloških virov naj bi dale odgovore o njihovi sestavi, strukturi in genezi ter s tem prispevale k boljšemu poznavanju nacionalnega ozemlja. Zato so v programu združeni specialisti različnih vej geologije, ki bodo v svojem povezovanju lahko dali celovite odgovore na njegovo tematiko. V sklopu raziskav bodo pridobljeni novi podatki o sedimentoloških, petroloških, mineraloških, geokemičnih, petrofizikalnih, startigrafskih in strukturnogeoloških značilnostih ter kompleksnem razvoju posameznih sedimentacijskih bazenov. Z interpretacijo podatkov bomo lahko ocenili potencialnost posameznih geoloških virov in prostorov, kar je posebej pomembno za gospodarsko vlaganje v raziskave in izkoriščanje domačih, predvsem dolgoročno deficitarnih, naravnih surovin.

Težišče programa:

  • litološka sestava vseh vrst kamnin slovenskega ozemlja, njihova petrologija, mineralogija in starost
     
  • ugotavljanje geneze sedimentnih kamnin ter diagenetski procesov v njih (sedimentacijska okolja in njihova dinamika)
     
  • kamnine in nevezani sedimenti kot viri mineralnih surovin (naravni in tehnični kamen - npr. apnenci krasa, flišni peščenjaki, skrilavci, gnajsi in globočnine Pohorja, dolomiti ter surovine za predelovalno industrijo - roženci, apno, cement, ...)
     
  • organogeni sedimenti kot energetski vir (premog - Velenjski bazen, Posavske gube)
     
  • gline, filosilikati in tufi
     
  • mezozojski apnenci in dolomiti (predvsem Karavanke in zahodna Slovenija)
     
  • klastične sedimentne kamnine, predvsem terciar severovzhodne Slovenije
     
  • metamorfne kamnine ob Periadriatskem šivu 
     
  • recentni morski, jezerski in rečni sedimenti kot objekti antropogene polucije  

ISKANJE