• Header2021

Aktualno

  • 1


Portal eGeologija omogoča odprt dostop do obsežnega nabora geoloških podatkov v skladu s sprejetimi standardi za prostorske podatke (INSPIRE). Uporabniki imajo dostop do neinterpretiranih in interpretiranih geoloških podatkov prek enotne vstopne točke na svetovnem medmrežju. Podatke lahko prenesejo v svoje okolje za nadaljnjo uporabo.

Portal eGeologija zagotavlja vpogled v poenotene metapodatkovne opise, vpogled prek spletnega pregledovalnika in pridobitev prostorskih podatkov na podlagi spletne kartografske storitve, spletne objektne storitve in ZIP- ali PDF-datotek. Vstopite v eGeologijo >>> TUKAJ.





image

Dejavnosti

  • 1

 

Že več let se je kazala potreba po celoviti informaciji o stanju in dogodkih na področju oskrbe z mineralnimi surovinami v Republiki Sloveniji. Predstavitev stanja je lahko od statističnega pregleda do strokovne revije. V državah s precej večjo proizvodnjo imajo tovrstne publikacije že daljšo tradicijo. Vsebine so prilagojene potrebam posamezne države oziroma porabnikom informacij.

Bilten je zasnovan kot knjiga, ki sestoji iz dveh delov in priloge. Prvi del vsebuje podatke, ki jih zajema in obdeluje državna uprava, drugi del pa vsebuje letna poročila o delu posameznih institucij na področju mineralnih surovin v Sloveniji. Priloga je zamišljena kot tematski del, ki vsebuje izbor prispevkov o trenutno zanimivi tematiki s področja mineralnih surovin.

Mineralne surovine v letu 2004

V razmišljanjih, kakšna je za slovenske razmere najbolj primerna oblika predstavitve stanja na področju rudarstva, je sodelovalo večje število ljudi, tako iz državne uprave, strokovne in raziskovalne srenje, kakor tudi industrije. Rezultat teh razmišljanj je prva številka biltena Mineralne surovine, tokrat le v elektronski obliki kot predstavitvena (demo) verzija.

Bilten je zasnovan iz glavne knjige, ki sestoji iz dveh delov, ter priloge. Prvi del vsebuje podatke, ki jih zajema državna uprava, vključno z njihovo obdelavo oziroma posameznimi kazalci in grafičnimi prikazi. Drugi del vsebuje letna poročila o delu posameznih institucij na področju mineralnih surovin v Sloveniji. Priloga je zamišljena kot tematski del. V njej predvidevamo izbor prispevkov o trenutno zanimivi tematiki s področja. Tokrat je to predlog evropske direktive o ravnanju z rudarskimi odpadki, kar je eno od delovnih področij Sektorja za rudarstvo, in na predloge direktive vezani prispevki. Bilten naj bi izhajal enkrat na leto.

Bralci oziroma uporabniki informacij ste edino merilo uporabnosti publikacije. V želji za čim boljšo predstavitev je mogoče, da so nekateri deli preobsežni, drugi pa premalo obravnavani. Zaradi tega vabimo vse, ki ste publikacijo pregledali, prebrali, uporabili pri svojem delu, da nam sporočite morebitne pomanjkljivosti, predloge in drugo.

Bilten (PDF; 17,5 MB)

Mineralne surovine v letu 2005

V drugi številki biltena Mineralne surovine smo zadržali osnovni tridelni koncept. Prvi sklop z bolj ali manj temeljnimi podatki in kazalci, drugi sklop, ki poroča o dejavnostih in stanju na področju mineralnih surovin, ter tretji sklop, kjer so predstavljene posamezne teme oziroma zanimivosti.

V prvem sklopu predstavljamo podatke za leta 2003, 2004 in 2005, pri čemer so podatki za leto 2003 že bili predstavljeni, podatki za leta 2004 in 2005 pa so dodani, novi. S tem poskušamo »ujeti čas« in vsakič predstaviti podatke preteklega leta. Drugi del biltena vsebuje poročila o dejavnostih s področja mineralnih surovin tako državnih institucij kot tudi raziskovalnih in izobraževalnih ustanov. Tretji del (priloga) vsebuje različne prispevke, ki so sooblikovali preteklo obdobje, od novih pravilnikov, strokovnih dosežkov, možnosti preverjanja delovanja podjetja s kazalci do karte vseh koncesionarjev v Sloveniji.

Bilten (PDF; 40,6 MB)

Karta nahajališč mineralnih surovin s koncesijo (PDF; 6,4 MB)

Mineralne surovine v letu 2006

Pred vami je tretja številka biltena Mineralne surovine. Bilten je po dveh številkah že kar uveljavljen pri zainteresirani javnosti. Preživel je »otroške« bolezni, a še vedno ni nanje povsem imun. Obe predhodni izdaji sta bili razdeljeni med uporabnike, tako da jih nimamo več, na voljo pa sta na internetu. Odziv je dober, mogoče celo želimo več kritičnega odziva kot pohval.

V biltenu, poleg prikaza stanja v številkah v prvem delu, sledi v drugem delu opis delovanja sektorja na Ministrstvu za gospodarstvo, nadalje nekateri rezultati strokovnih nalog za ministrstvo, poročilo rudarske inšpekcije, stanje na oddelkih za rudarstvo, metalurgijo in geologijo na ljubljanski univerzi ter delovanje rudarskega in geološkega društva. V tretjem delu objavljamo kot izbrano temo predvsem prispevke o doslej v biltenu manj obravnavanih mineralnih surovinah, in sicer o premogu, geotermalni energiji in soli. Premog, energetska surovina, je bil in tudi ostal eden od stebrov energetske politike.

V letu 2007, ko je prišlo do manjše reorganizacije Sektorja za rudarstvo v okviru Ministrstva za gospodarstvo, pa je v širšem evropskem prostoru prišlo do večjega (političnega) zanimanja za oskrbo z mineralnimi surovinami. Evropska komisija je objavila poročilo o konkurenčnosti sektorja, kateremu bodo sledile razvojne usmeritve oskrbe. Tudi na vrhu najrazvitejših držav (G8) v Nemčiji v juniju 2007 so razpravljali o mineralnih surovinah. Iz tega sledi, da lahko pričakujemo v prihodnosti večje zanimanje za to področje.

Bilten (PDF; 25 MB)

ISKANJE