Bilten Mineralne surovine v letu 2023

Jubilejna 20. številka biltena Mineralne surovine izhaja v letu, ki je v Evropi področju mineralnih surovin prineslo pomembne spremembe. Kriza ob izbruhu epidemije Covid-19 in vojna v Ukrajini sta neposredno in silovito potrdili dolgoletna opozorila stroke, kako občutljiva je stabilnost dobave določenih surovin, posebno tistih, nujno potrebnih za doseganje zastavljenih ciljev zelenega in digitalnega prehoda. Evropa večino teh pomembnih surovin uvaža iz le nekaj držav na svetu.

Za zmanjševanje nesprejemljivega tveganja, ki ga za razvoj naprednih tehnologij predstavlja tako velika odvisnost, je Evropska unija v letu 2024 sprejela dve pomembni uredbi, UREDBO (EU) 2024/1252 EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi okvira za zagotavljanje zanesljive in trajnostne oskrbe s kritičnimi surovinami (CRMA) in UREDBO (EU) 2024/1735 EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi okvira ukrepov za krepitev ekosistema proizvodnje neto ničelnih tehnologij Evrope. Namen uredb je izboljšati delovanje notranjega trga z vzpostavitvijo okvira za zagotovitev dostopa Unije do zanesljive, odporne in trajnostne oskrbe s kritičnimi surovinami, vključno s spodbujanjem učinkovitosti in krožnosti v celotni vrednostni verigi ter z vzpostavitvijo okvira za zagotovitev dostopa do varne in trajnostne dobave z neto ničelnimi tehnologijami. Implementacija uredb, predvsem CRMA, bo spodbudila nove in obsežne geološke raziskave kot tudi omogočila razvoj potencialnih projektov pridobivanja in predelave kritičnih mineralnih surovin v Evropski uniji in v strateških partnerskih državah z visokimi etičnimi standardi. Implementacija obeh uredb napoveduje razcvet geološke, rudarske in povezanih strok v prihodnjih letih in desetletjih.

Geološki zavod Slovenije je pripravo uredb, predvsem CRMA, spremljal od začetka priprave in aktivno sodeloval v javni razpravi samostojno in preko združenj, v katerih sodeluje. Prav tako je pripravljen na prevzem nalog, ki jih uredba neposredno ali posredno nalaga nacionalnim geološkim organizacijam – v veliki večini državnim geološkim zavodom. Dodatno pa GeoZS podpira implementacijo CRMA tudi preko velikega evropskega projekta znotraj Obzorja Evropa – vzpostavitve geološke službe za Evropo (GSEU), v okviru katerega je med drugim odgovoren za vzpostavitev EU mednarodnega centra odličnosti za trajnostno upravljanje z viri (EU ICE SRM). Kljub temu da je bil program GSEU pripravljen in se je začel izvajati že pred sprejetjem CRMA, je v veliki meri usmerjen prav na pan evropsko podporo oskrbi s (kritičnimi mineralnimi) surovinami. Kriza dobavnih verig stroke namreč ni presenetila in se nanjo že desetletja pripravlja, presenetil (pozitivno) je le bliskovit politični odziv po začetku vojne v Ukrajini. V podporo implementaciji CRMA je EU ICE SRM v ustanavljanju na primer že organiziral usposabljanje za eksperte Okvirne klasifikacije Združenih narodov za vire – UNFC (Train the trainer), ki bodo to znanje, potrebno za implementacijo uredbe, lahko širili dalje v njihovih državah.

Jasno je, da zelenega in digitalnega prehoda ter mnogih novih brezogljičnih tehnologij ne bo brez določenih surovin. Potreba po teh surovinah se bo v prihodnjih letih drastično povečala. Napovedano povečanje potrebe po kovinah Pt skupine do leta 2050 je skoraj tisočkratno. Brez novih nahajališč in pridobivalnih prostorov za te, kritične surovine tudi tehnološkega napredka ne bo. Vse to pa predstavlja osnovo za preporod geološke in rudarske stroke v Evropi in novo obdobje razvoja geoloških raziskav in rudarskih tehnologij.

Slovenska in evropska stroka je na preporod pripravljena in veselimo se sredine leta 2025, ko bodo skladno z zahtevo CRMA Slovenija in ostale članice začele izvajati nacionalne raziskovalne programe za splošno raziskovanje kritičnih surovin in mineralov, nosilcev za kritične surovine. Programi se v državah članicah že pripravljajo, pripravljeni bodo morali biti najkasneje do maja 2025.

Ljubljana, september 2024

dr. Miloš Bavec
direktor GeoZS