Digitalizacija terroirjev slovenskih vinogradov


Vsebina
Koncept terroirja se iz leta v leto odraža v značilnostih vin iz točno določene vinske regije, okoliša oziroma lege, ki so neponovljive tudi ob predpostavki povsem enake pridelave. Poleg antropogenih sooblikujejo terroir tudi geogeni dejavniki. Študije terroirja pomagajo identificirati lege ali rastišča znotraj pridelovalnih okolišev, ki imajo potencial za pridelavo visoko kakovostnih vin. Z digitalnimi orodji je spremljanje klimatskih parametrov lahko hitro in avtomatizirano, zbrani podatki pa so zelo pomembni pri načrtovanju novih vinogradov.
S projektom bomo nadgradili digitalni portal vinograd.si tako, da bomo:
-
na obstoječem portalu za posamezen vinorodni okoliši na reprezentativnih vinogradniških legah pripravili nadgradnje z natančnim prikazom meteoroloških podatkov iz prostorskega algoritma meteoblue za izbrane vinograde (do 10 na vinorodni okoliš),
-
na nivoju vinorodnih okolišev in podokolišev oblikovali litološke in morfometrične (geomorfološke) karte v različnih merilih, z opisi geogenih dejavnikov terroirja na dveh nivojih (strokovni in v uporabnika-vinogradnika usmerjen opis). Uporabnik bo lahko pridobil avtomatsko kreirano poročilo o geogenih dejavnikih dane lege.
-
pripravili sistem hrambe podatkov za bodočo obdelavo.
Predlagana nadgradnja bo vinogradnikom olajšala odločitve pri izvajanju tehnoloških ukrepov v vinogradu. Digitalni portal vinograd.si bo tako omogočal tudi pridobivanje zanesljivih strokovnih informacij.
Aktivnosti
Projekt je razdeljen v 3 delovne sklope.
DS 1: Nadgradnja terroir portala
Delovni sklop je namenjen vrednotenju terroirja (rastišča) slovenskih vinogradov oz. posameznih leg. Na nivoju izbranih vinogradniških leg (oz. večjih vinogradniški kompleksov) bomo z zajemom podatkov in vizualno nadgradnjo portala www.vinograd.si prikazali agro-meteoroloških parametre iz modela podatkovnih baz (Meteoblue) za najpomembnejše lege in komplekse vinogradov (do 10 za vsak vinorodni okoliš). Za obstoječ portal www.vinograd.si bomo pripravili še nadgradnje, ki vključujejo boljši prikaz podatkov dozorevanja grozdja ter prikaz avtomatskih agro-meteoroloških poročil za vsak vinorodni okoliš. Poročila se bodo avtomatsko oblikovala vsako leto po rastni sezoni in trgatvi (predvidoma 1.novembra). Nadgradnje vključujejo tudi izgradnjo modula za vnos fenoloških faz za izbrane vinograde ter njihovo grafično primerjavo med leti ter kartografske podatke za pregled temperatur in padavine za izbran vinorodni okoliš. Pomemben del aktivnost bo namenjen tudi sistemskemu zbiranju podatkov, ki se bodo lahko uporabljali v prihodnosti za potrebe raziskav, moduliranj in planiranj.
DS 2: Kamninska podlaga, tla in oblikovanost površja
Za karakterizacijo litoloških dejavnikov na makro skali bodo zbrani obstoječi arhivski podatki in v manjši meri izvedena tudi terenska verifikacija ali reinterpretacija obstoječih podatkov. Litološka karta projektnega območja bo oblikovana iz Osnovne geološke karte SFRJ v merilu 1:100.000 (dostopna na pregledovalniku eGeologija). Oblikovana bodo območja s sorodnimi litološkimi in prevladujočimi mineraloškimi karakteristikami z namenom makro karakterizacije enot terroirja. Morfometrične (geomorfološke) analize bodo izvedene z uporabo digitalnega modela višin (DEM) z 1× 1-metrskimi podatki rastrskih mreže lidar podatkov (Ministrstvo za okolje in prostor, Agencija RS za okolje, 2011, http://gis.arso.gov.si/ atlasokolja/profile.aspx?id=Atlas_Okolja_AXL@Arso). Vključevala bo analizo topografskih profilov in senčen relief ter karte višin, naklonov in usmerjenosti površin v GIS okolju. Z uporabo osnovnih morfometričnih parametrov za študijo terroirja bomo lahko pokazali razlike med posameznimi vinorodnimi legami. Na pregledovalniku že dostopna pedološka karta Slovenije v merilu 1 : 25.000 bo vključena v na novo oblikovan modul. V okviru delovnega sklopa 2 bomo za vinorodne dežele, okoliše in podokoliše ter lege pripravili litološko karto, izdelali karte naklona, ekspozicije, nadmorske višine, reliefa ter opisi geogenih značilnosti na dveh nivojih (znanstveno strokovni ter za uporabnika – vinogradnika usmerjen opis). Uporabnik bo na portalu lahko izbral svoj vinograd in s klikom dobil natančno poročilo o naravnih karakteristih lege (kamninska podlaga in njena sestave, tla, morfometrični (geomorfološki) dejavniki). Dodatno bodo prikazane tudi nove karte geogenih dejavnikov terroirja za posamezne vinorodne lege ali večje vinogradniške komplekse, ki bodo izdelane v komplementarnem raziskovalnem projektu ‘’Poreklo vina: geo-klimatski, mikrobiološki ali človeški konstrukt? Primer slovenskih modrih frankinj (L4-50141)’’. Te aktivnosti bodo vodile k nadgradnji platforme vinograd.si in bodo vključevale izdelavo novega modula ‘’Geogeni dejavniki Terroirja’’ (‘klik na glavnem menu vrstici’). S tem modulom bomo prikazovali nove litološke in morfometrične (geomorfološke analize) karte ter obstoječe pedološke in klimatološke podatke, torej geogene dejavnike terroirja.
DS 3: Diseminacija rezultatov
V tretjem delovnem paketu (DS3) bo izvedena diseminacija rezultatov. Ta vključuje poročanje in predstavitev rezultatov naročniku, strokovni in znanstveni javnosti pa tudi drugim deležnikom. Pomemben del projekta bo strateško-svetovalni dokument s predlogi uporabe sistema za spremljanje terroirjev, ukrepov za nadaljnjo implementacijo projekta in s predlogi usmeritev za naročnika glede njegove vloge in aktivnosti v prihodnosti. DP3 je pomemben za obveščanje, ozaveščanje, promocijo, kapitalizacijo rezultatov in zagotovite nadaljevanja inovativnih pristopov pri uporabi terroirjev za dvig prepoznavnosti slovenskega vinogradništva, pa tudi še večjo gospodarsko učinkovitost vinogradniško-vinarskega resorja.