Trajnostna raba mineralnih in energetskih virov

Osredotočamo se na kritične in strateške mineralne surovine, ključne za zeleni in digitalni prehod ter trajnostno upravljanje z mineralnimi surovinami v skladu z evropskimi usmeritvami in zakonodajo (Critical Raw Materials Act) za doseganje ciljev trajnostnega razvoja.

S strokovno in znanstvenoraziskovalno dejavnostjo, vrednotenjem virov in zalog ter spremljanjem proizvodnje in uporabe mineralnih surovin ter delovanjem javne službe na področju rudarjenja geoloških surovin sledimo ciljem trajnostnega gospodarjenja z njimi. Pri pridobivanju mineralnih in energetskih surovin podpiramo tehnologije, ki v čim večji meri zagotavljajo zeleni prehod in čim manjše negativne vplive na okolje.

Na področju nekovinskih mineralnih surovin sodelujemo z gospodarstvom v smeri čim višje samooskrbnosti, javne dostopnosti podatkov in načelom odprte znanosti na področju objavljanja raziskovalnih rezultatov. Proučujemo in vzdržujemo védenje o orudenjih s kovinskimi mineralnimi surovinami. Spremljamo globalna gibanja za oskrbo s kovinskimi mineralnimi surovinami, med njimi predvsem s kritičnimi surovinami, ki danes postajajo ključnega pomena na področju njihove rabe v sodobnih tehnologijah. S sodobnimi raziskovalnimi metodami ter uporabo najsodobnejših analitskih metod proučujemo, v kolikšni meri so ti elementi morda zastopani tudi v Sloveniji in sosednjih deželah.

Na področju energetskih surovin skrbimo za ohranitev in nadgradnjo celovitega védenja o nahajališčih teh surovin. Vključujemo se v mednarodno izmenjavo informacij o tovrstnih nahajališčih in se odzivamo na potrebe po naših znanjih s strani še aktivnih objektov rudarjenja.

Strateški cilji

1. Izvajanje temeljnih in uporabnih raziskav na področju mineralnih in energetskih surovin s poudarkom na kritičnih (CRM) in strateških mineralnih surovinah (StRM) v njihovem celotnem življenjskem ciklu.

2. Izvajanje, vodenje in dograjevanje evidenc o mineralnih in energetskih surovinah za potrebe trajnostnega gospodarjenja v luči zelenega prehoda.

3. Vzpostavitev evropskega centra odličnosti na področju trajnostnega upravljanja z viri na GeoZS.

Aktivnosti

Za doseganje strateških ciljev izvajamo naslednje aktivnosti: 

  • Vzdržujemo in nadgrajujemo temeljno znanje povezano z mineralnimi surovinami ter redno posodabljamo karte povezane z mineralnimi surovinami.  
  • Izvajamo stalno dopolnjevanje osnovne geološke karte s podatki o mineralno energetskih surovinah in dopolnjevanje ter izdelava tematskih kart ožjih in širših območij.  
  • Izvajamo raziskave potencialov različnih materialov za uporabo kot sekundarnih mineralnih surovin – s poudarkom na sekundarnih mineralnih surovinah nastalih pri rudarjenju in predelavi rude in vsebnosti CRM v njih.  
  • Uvajamo UNFC klasifikacijo za naravne vire.  
  • Izvajamo javno rudarsko službo z večletno pogodbo, v skladu z ustanovitvenim aktom in ZRud-1.  
  • Prizadevamo si za pridobitev programa za nacionalne raziskave na področju mineralnih surovin.  
  • Vključujemo se v opredeljevanje in odločanje o kritičnosti mineralnih surovin na EU nivoju in v prenos sprejemljivih praks strateškim partnerjem izven EU.  
  • Izvajamo aktivnosti za vzpostavitev evropskega centra odličnosti na področju trajnostnega upravljanja z viri na področju mineralnih surovin s sedežem na GeoZS.  

Projekti

Preberite zadnje novice

Dogodki

Drugi posvet o pripravi Nacionalnega raziskovalnega programa za kritične mineralne surovine, 8. april 2025

GeoZS je zadolžen za pripravo Predloga nacionalnega programa za splošno raziskovanje kritičnih surovin in mineralov nosilcev za kritične surovine (v nadaljevanju: NRP), ki ga morajo vse države članice pripraviti do maja 2025 v skladu z določili Uredbe o vzpostavitvi okvira za zagotavljanje zanesljive in trajnostne oskrbe...

14. mednarodna konferenca Združenja za preučevanje marmorja in drugih kamnin v antiki, Ljubljana, 15.-20. september 2025

V Ljubljani bo med 15. in 20. septembrom potekala 14. mednarodna konferenca Združenja za preučevanje marmorja in drugih kamnin v antiki. Več o konferenci: https://asmosia14.si/domov/

27. posvetovanje slovenskih geologov, 4. april 2025

V Ljubljani bo 4. aprila potekalo posvetovanje slovenskih geologov.Več o posvetovanju: https://sites.google.com/geo.ntf.uni-lj.si/27-posvet-slovenskih-geologov

Mednarodna konferenca IRTC25: From Raw Material Policies to Practice, 19.-21. februar 2025

V Ljubljani bo med 19. in 21. februarjem potekala mednarodna strokovna konferenca IRTC (International Round Table on Materials Criticality), ki je namenjena izmenjavi znanja o kritičnih surovinah. Na konferenci bodo predstavljene najnovejše raziskave na tem področju, predstavniki industrije bodo predstavili primere različnih praks v podjetjih,...