Uradni začetek delovanja ICE-SRM EU

27. maja, 2025 v Projekti

Uradni začetek delovanja ICE-SRM EU

21. maja 2025 je bila v Novi Gorici uradno predstavljena pomembna pobuda za krepitev trajnostnega upravljanja z viri po vsej Evropi: Mednarodni center odličnosti za trajnostno upravljanje z viri za Evropo (ICE-SRM EU). Center, s sedežem v Sloveniji, je ustanovljen v okviru projekta Geološka služba za Evropo (GSEU), financiranega iz programa Obzorje Evropa, in bo deloval kot vseevropska mreža, osredotočena na odgovorno rabo virov ter usklajevanje politik s cilji trajnostnega razvoja Združenih narodov (SDG). Pobudo vodi združenje geoloških zavodov EuroGeoSurveys (EGS), center pa upravlja GeoZS.

Slavnostni dogodek je potekal v Novi Gorici, ki si z italijansko Gorico deli naziv letošnje čezmejne evropske prestolnice kulture, kar simbolizira čezmejno sodelovanje in globalno usmerjenost centra. Dogodek je odprl Samo Turel, župan Mestne občine Nova Gorica, ki je udeležence pozdravil in izrazil podporo poslanstvu centra.

ICE-SRM EU bo igral strateško vlogo pri krepitvi zmogljivosti in usklajevanju najboljših praks za klasifikacijo in upravljanje z viri po vsej Evropi. Poseben poudarek bo na podpori izvajanju Okvirne klasifikacije Združenih narodov za vire (United Nations Framework Classification/UNFC) ter Sistema Združenih narodov za trajnostno upravljanje s surovinami (United Nations Resource Management System/UNRMS), ki sta ključni orodji za uskladitev evropskih politik o surovinah z globalnimi cilji trajnostnega razvoja, kot sta Agenda 2030 in Pariški sporazum.

Center bo predvsem podprl izvajanje Uredbe o kritičnih surovinah, saj bo nudil tehnično strokovno znanje za pregledno in usklajeno poročanje podatkov o virih. ICE-SRM EU je zasnovan tako, da služi vsem deležnikom – od EU do nacionalnih in regionalnih vlad, oblikovalcev politik, geoloških zavodov ter industrijskih partnerjev.

Julie Hollis, generalna sekretarka združenja EuroGeoSurveys, je povedala, da uvedba ICE-SRM EU dokazuje strateško vrednost usklajenega geološkega strokovnega znanja na evropski ravni. »Ustanovitev ICE-SRM EU kaže, kaj je mogoče doseči, ko je evropsko geološko znanje usklajeno s političnimi prioritetami in družbenimi potrebami. To jasno potrjuje potrebo po dolgoročno in trajnostno financirani Geološki službi za Evropo, ki bo sposobna zagotavljati trajne učinke.«

»Geološki zavod Slovenije je prevzel nalogo ustanovitve tega centra, saj ima dobre izkušnje z upravljanjem virov na nacionalni ravni. Moč in prednost Centra, ki nam omogoča hitro ukrepanje in odziv na evropske zahteve, je mreža kompetentnih partnerjev z močno mrežo strokovnjakov in deležnikov.« je v uvodni predstavitvi poudaril Miloš Bavec, direktor GeoZS.

Meta Dobnikar, vodja Oddelka za mineralne surovine in geokemijo na GeoZS je predstavila vizijo in cilje ICE-SRM EU. Poudarila je, kako bo center prispeval h krepitvi zmogljivosti Evropske unije na področju kritičnih surovin z integracijo podatkov o naravnih virih ter spodbujanjem znanstvenega sodelovanja.

S pozdravnimi nagovori in v panelni razpravi so sodelovali tudi predstavniki Evropske gospodarske komisije pri Združenih narodih (UNECE) g. Dario Liguti, Evropske komisije – Generalnega direktorata za notranji trg, industrijo in podjetništvo (DG GROW) g. Robert Tomas, slovenskega Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije (MVZI) ga. Tanja Vertelj.

Dario Liguti z UNECE je v razpravi o vlogi centra poudaril: »Odločitve, sprejete v Bruslju in izvajane v državah, kot je Slovenija, postavljajo standarde za globalno delovanje EU, zlasti na področju kritičnih surovin. Vloga tega centra presega meje Evrope – deloval bo tudi kot središče za prenos znanja o trajnostnem upravljanju z viri v države izven EU, v skladu z metodologijami Združenih narodov in pravili EU o trgovini, predelovalni industriji in gospodarskih odnosih. Glede na strateški položaj EU kot velike uvoznice in globalnega gospodarskega akterja bo center odigral ključno vlogo pri spodbujanju mednarodnega sodelovanja in izvajanju EU Uredbe o kritičnih surovinah.«

»Vloga centra je, da aktivno prispeva k razvoju nacionalnih smernic za upravljanje z viri ob uporabi UNFC klasifikacije. Prilagojene smernice so nujne za uskladitev različnih klasifikacijskih sistemov in podporo učinkovitim, na podatkih in znanju temelječim politikam po vsej EU.« je povzel vlogo centra Robert Tomas, predstavnik DG GROW.

Ob koncu razprave je Tanja Vertelj z MVZI povzela: »Enako kot moji sogovorniki, prepoznavam velike geopolitične izzive, s katerimi se soočamo, vključno z vprašanji trajnosti, konkurenčnosti in varnosti. Čeprav so vsi ti dejavniki ključni, menim, da bi morali večji poudarek nameniti oblikovanju politik, ki temeljijo na dokazih – tako na nacionalni kot tudi na globalni ravni. Brez tega so politične odločitve manj kakovostne in manj učinkovite. Centri odličnosti, kot je ta, niso dragoceni le za znanstveni napredek, temveč imajo tudi pomembno vlogo pri podpori oblikovanju boljših politik.«

Med dejavnostmi centra je tudi vzpostavitev spletnega informacijskega stičišča (Knowledge Hub), katerega zagon je predviden do konca letošnjega leta. Platforma bo služila kot osrednja točka za dostop do podatkov, usposabljanj, mreže strokovnjakov in dobrih praks na področju trajnostnega upravljanja z viri, s čimer se bo dodatno okrepila vloga ICE-SRM EU kot spodbujevalca izmenjave znanja in krepitve zmogljivosti po vsej Evropi.