Surovine iz geotermalnih fluidov: Pojav, obogatitev in pridobivanje


Vsebina
V okviru projekta evropski raziskovalci razvijajo inovativno tehnološko rešitev, ki združuje pridobivanje kritičnih surovin in energije iz geotermalnih tekočin z namenom zmanjšanja odvisnosti EU od uvoženih virov in v podporo Zelenemu dogovoru.
Energetski in digitalni prehod zahtevata veliko mineralnih surovin, nekaj tudi takih, ki jih EU šteje za „kritične”. Te kritične surovine (CRM) se pretežno uvažajo iz neevropskih držav, kjer so okoljski in etični standardi lahko manj strogi kot v EU. Uvoz surovin se dogaja kljub temu, da ima EU veliko še neizkoriščenih virov surovin v geotermalnih tekočinah, od katerih nekatere vsebujejo znatne količine CRM-jev.
Projekt CRM-geothermal, ki ga financira EU, predlaga združitev pridobivanja mineralnih surovin in geotermalne toplote, obnovljivega vira energije iz tal. Tehnološka rešitev, ki jo bo razvil CRM-geothermal, bo pomagala Evropi izpolniti strateške cilje Zelenega dogovora in Agende za trajnostni razvoj, hkrati pa zmanjšati odvisnost od uvoženih CRM-jev. Kombinirano pridobivanje toplote in mineralov iz geotermalnih rezervoarjev ponuja vrsto prednosti:
- maksimiranje donosnosti naložbe;
- minimaliziranje vpliva na okolje;
- izogibanje dodatni rabi zemljišč;
- ne pušča rudarske dediščine;
- doseganje skoraj ničelnega ogljičnega odtisa;
- omogočanje samooskrbe s CRM.
Čeprav je znano, da se kritične surovine načeloma nahajajo v geotermalnih tekočinah, še vedno obstaja veliko negotovosti glede njihovega pojavljanja v različnih geoloških okoljih in trajnosti njihovega pridobivanja. Izziv je tudi postopek ekstrakcije, ki zahteva razvoj novih tehnologij. Cilji projekta CRM-geothermal, ki ga financira Obzorje Europa, so:
- vzpostaviti pregled potenciala surovin v geotermalnih tekočinah za širok nabor elementov v EU in tretjih državah;
- določiti izvor izbranih CRM, njihovo mobilnost in potencial za trajnostno pridobivanje iz geotermalne slanice;
- razvoj in optimiziranje inovativne tehnologije ekstrakcije za izbrane CRM iz geotermalne slanice, ki so lahko poslovni primer za evropska podjetja;
- oceniti okoljsko-socialno-ekonomsko upravičenost, ustvariti pregledne in sledljive vrednostne verige in spodbujati etično pridobivanja CRM;
- na pilotni lokaciji prikazati tehnologijo ekstrakcije za vsaj en CRM v obsegu mini tovarne in oceniti trajnost sistema.
Projekt CRM-geothermal poteka štiri leta. CRM-geothermal koordinira Helmholtz Zentrum Postdam Deutsches Geoforschungszentrum (GFZ) s sedežem v Potsdamu v Nemčiji. Raziskovalni konzorcij sestavlja 20 partnerjev, od tega 14 s sedežem v EU in 6 pridruženih partnerjev iz Velike Britanije, Švice in Kenije; člani konzorcija so iz akademskega in industrijskega ozadja. GeoZS sodeluje kot pridruženi partner, nominiran s strani Slovenskega geološkega društva.
Kombinirana tehnologija ekstrakcije bo podprla Evropsko unijo pri razvoju bolj prožne in etične dobavne verige CRM iz domačih virov, kar zmanjšuje njeno odvisnost od uvoza, ki je izpostavljena tržnim in političnim tveganjem. Predlagana rešitev bo tudi pomagala premostiti vrzel med družbenim odporom do domačega izkoriščanja surovin in naraščajoče povpraševanje po surovinah, ki so kritične za naš prehod. Kombinirano pridobivanje mineralov in toplote bo povečalo število možnih geotermalnih projektov, ki spodbujajo zeleni prehod in diverzifikacijo evropskega energetskega portfelja.
Več informacij na:
- projektna spletna stran: https://crm-geothermal.eu/
- prijava na listo obveščanja: https://bit.ly/3RLQyi1
- LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/crm-geothermal/
- Twitter: https://twitter.com/CrmGeothermal
- Instagram: https://www.instagram.com/crmgeothermal/
Projekt se financira iz programa Evropske unije za raziskave in inovacije Obzorje Evropa v okviru sporazuma št. 101058163