Pilotna geotermična elektrarna na obstoječi plinski vrtini Pg-8, pilotni projekt

Naslov
Akronim
Vloga GeoZS
Sodelujoči
Pilotna geotermična elektrarna na obstoječi plinski vrtini Pg-8, pilotni projekt
SI-Geo-Electricity
Partner
dr. Nina Rman (kontakt)
Začetek projekta
Konec projekta
Program
Financiranje
Povezava do spletne strani projekta
01.05.2022
30.04.2024
Norveški finančni mehanizem

Vsebina

Cilj projekta Si-Geo-Electricity je bilo povečanje proizvodnje obnovljive električne energije z izkoriščanjem geotermičnega potenciala. Glavni rezultati projekta je bila izvedba inovativne pilotne geotermične elektrarne moči 50 kW, ki je temeljila na patentirani slovenski tehnologiji izkoriščanja geotermične energije neproduktivnih naftno-plinskih vrtin z geotermično gravitacijsko toplotno cevjo.

Pilotni projekt je služil kot demonstracijski projekt dobre prakse in je omogočil povečanje izrabe geotermične energije. Temeljil je na uporabi povsem novega načina proizvodnje električne energije z geotermično gravitacijsko toplotno cevjo (slovenski patent). Posebnost uporabe geotermične gravitacijske toplotne cevi je v zaprtem tokokrogu hladiva, kjer je za delovanje zadostuje le ena suha vrtina. Elektrarna tako deluje brez plinskih emisij, ki nastanejo pri običajnih binarnih geotermalnih elektrarnah pri pretoku vodnega fluida, kjer se poleg črpalne potrebuje še reinekcijska vrtina.

Pilotni projekt je bil izveden v občini Lendava in sicer na že obstoječi, vendar opuščeni vrtini Pg-8. Projekt je prispeval k cilju krepitve novega znanja in kapacitet na področju izkoriščanja geotermične energije, tako v Sloveniji kot na širši evropski ravni, ter predstavlja zanimiv demo koncept za države donatorice. Poleg tega je služil kot podlaga za obstoječa in prihodnja partnerstva, ki povezujejo raziskovalna dognanja s podjetji in organizacijami, ki lahko to znanje operacionalizirajo za doseganje zastavljenih ciljev razogljičenja.

Vodilni partner je bil Dravske elektrarne Maribor, d. o. o., projektni partnerji pa smo bili Petrol Geo, proizvodnja ogljikovodikov, d. o. o., Univerza v Mariboru in Geološki zavod Slovenije.

Vrednost projekta je bila 900.210,98 EUR, od tega 732.573,70 EUR nepovratnih sredstev.