Izboljšanje zmogljivosti upravljanja z vodnimi viri

Naslov
Akronim
Vloga GeoZS
Sodelujoči
Izboljšanje zmogljivosti upravljanja z vodnimi viri
SLO7001
Vodilni partner
dr. Nina Rman (kontakt)
Začetek projekta
Konec projekta
Program
Financiranje
Povezava do spletne strani projekta
01.01.2024
01.01.2025
Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA)

Vsebina

Namen projekta je nadgraditi tehnične in človeške vire v podporo odločanju na podlagi dokazov pri integriranem upravljanju z vodo v Sloveniji. Pri tem bomo z opazovanjem kemijske in izotopske sestave komponent vodnega kroga na delu nacionalne opazovalne mreže ARSO izboljšali poznavanje dinamike kroženja voda ter pripravili smernice za možno vpeljavo sistematičnega opazovanja izotopske sestave v državni monitoring voda.

V Sloveniji se sistematično spremljanje izotopske sestave molekule vode v vodnem krogu še ne izvaja, raziskave so vezane na časovno omejene projekte. Zahteva po izotopskih analizah v zakonodaji praviloma ni predpisana. Izjema so Uredbe o koncesiji za rabo termalnih voda od leta 2015. Državni monitoring kakovosti in količine površinskih in podzemnih voda izvaja Agencija RS za okolje, a ne vključuje izotopov. Podatke o padavinah je IJS uredil v »Slovensko mrežo izotopov v padavinah (SLONIP)« in spletno interaktivno raziskovalno platformo https://slonip.ijs.si/, ki nimata zakonske podlage ali stabilnega financiranja. Želja je, da bi jo v prihodnosti nadgradili v Slovenski portal izotopov vode (SIWIP), ki bi zagotavljal izotopske informacije za celoten vodni krog (npr. v padavinah, snegu, površinski in podzemni vodi, vodi iz pipe in ustekleničeni vodi). Predlagani projekt je prvi korak k temu cilju, saj bo sistematično povezal raziskovalce in zagotovil smernice za ustrezno nacionalno zbiranje izotopskih podatkovnih nizov v prihodnosti.

Projekt obsega usposabljanja strokovnjakov preko štipendij, tečajev, znanstvenih obiskov in ekspertnih misij, organizacijo zaključne in sklepne delavnice ter nabavo opreme. Večja predvidena oprema sta ionski kromatograf za določanje kemijske sestave vode, ki ga bo prejel IJS, in laserski analizator izotopske sestave kisika in vodika v vodni molekuli, ki ga bo prejel GeoZS. Cilji projekta so:

  • usposobiti vsaj 15 strokovnjakov,
  • analizirati vsaj 200 vzorcev na izotopsko sestavo molekule vode,
  • analizirati vsaj 100 vzorcev na kemijsko sestavo vode,
  • analizirati vsaj 14 podzemnih voda za določanje zadrževalnega časa s tritij-helijevo metodo datacije,
  • pripraviti smernice in priporočila za sistematično izvajanje izotopskega monitoringa.

Nadgradnja raziskovalne infrastrukture bo izboljšala poznavanje procesov v okviru obstoječe mreže državnega monitoringa in pilotnih območij, ki zajemajo predvsem območja z večjim tveganjem za pojav suše na kraškem svetu, čezmejne vodonosnike v Karavankah, območja s tveganjem za prekomeren odvzem podzemne vode ter s tveganjem za slabo kakovostno stanje zaradi kmetijstva v aluvialnih dolinah. Rezultati bodo podpora za načrtovanje ukrepov za ohranjanje ali izboljšanje kakovostnega stanja voda kljub spremenjeni količini napajanja zaradi klimatskih sprememb ali drugih antropogenih vzrokov.

Prva nacionalna delavnica z 39 udeleženci je bila organizirana 2. oktobra 2024 na GeoZS. Pomen dobrega upravljanja z vodnimi viri sta izpostavili tudi veleposlanica Stalnega predstavništva pri OZN, OVSE in drugih mednarodnih organizacijah na Dunaju ter posebna odposlanka za vodno diplomacijo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve. 

Vrednost projekta je 322.904,00 EUR, od tega 5% sofinanciranje zagotavljata programski skupini ARIS P1-0020 Podzemne vode in geokemija in P1-0143 Kroženje snovi v okolju, snovna bilanca in modeliranje okoljskih procesov ter ocena tveganja.