Izboljšanje odpornosti na naravne nesreče v Geoparku Karavanke z razvojem skupne digitalne mreže za spremljanje in komunikacijo ter ukrepov za preprečevanje in posredovanje


Vsebina
Vetrolomi, žled, obilne padavine v kombinaciji s »stoletnimi« poplavami, obsežni zemeljski plazovi in gozdni požari ogrožajo obmejna območja. Geopark Karavanke je eno od takšnih obmejnih območij, ki je močno prizadeto, pri čemer se na celotnem območju Geoparka zaradi zgoraj omenjenih neurij pojavljajo ogromni izzivi na obeh straneh meje.
Cilj projekta je izdelati sistem za spremljanje nevarnosti, povezanih z meteorološkimi, hidrološkimi in geološkimi dejavniki ter izboljšati čezmejno komunikacijo med kriznimi štabi občin in posameznimi organizacijami za pravočasno ukrepanje ob naravnih nesrečah.
Neurja stalno ogrožajo prebivalstvo ter zasebno in javno infrastrukturo na obeh straneh meje. Le redko pa so ustrezne usmeritve v preprečevanju, ocenjevanju in spremljanju potenciala nevarnosti, intervenciji ter odzivanju in odpravljanju posledic čezmejno usklajene in kažejo, da se v mnogih primerih, zlasti pri intervencijah, pojavljajo vrzeli zaradi katerih je posredovanje iz sosednje države zelo oteženo.
V okviru projekta je treba na območjih nevarnosti zemeljskih plazov in skalnih podorov okrepiti spremljanje potenciala nevarnosti s pomočjo sistema za spremljanje, ki omogoča boljše vremenske podatke. To bo omogočilo boljšo oceno vremenskih razmer in oceno nevarnosti vetroloma in poplav. Hkrati bo mogoče bolje oceniti povečan potencial nevarnosti zaradi zemeljskih plazov in skalnih podorov ter v realnem času analizirati akutno nevarnost zaradi premikov tal. Vsi podatki v kombinaciji z obstoječimi podatki in modeliranjem meteorologije in hidrografije izboljšujejo napovedovanje in oceno za sproženje alarma.
Vodilni partner: EVTZ Geopark Karawanken m.b.H. (AUT/SLO)
Projektni partnerji: Geološki zavod Slovenije (SLO), GeoSphere Austria (AUT), RRA KOROŠKA regionalna razvojna agencija za Koroško regijo d.o.o. (SLO)