EvaloPhate-sourceID – Vrednotenje fizikalno-kemijskih mikrolastnosti in sprememb trdnih nosilcev PSE v urbano-industrijskih okoljih za identifikacijo virov onesnaženja

Ključne besede: potencialno toksični elementi (PTE), fizikalno-kemične lastnosti trdnih nosilcev PTE, okoljski mediji, geogeni/antropogeni procesi, fizikalno-kemične spremembe, mikromorfologija delcev, površinska mikrotekstura, sestava, večanalitska karakterizacija
Vsebina
V urbano-industrijskih območjih je potrebna identifikacija virov onesnaženja, da se omejijo emisije na virih, ki največ prispevajo k onesnaženju. Trdni nosilci potencialno toksičnih elementov (PTE) so prisotni v vseh okoljskih medijih, ki so v nenehni medsebojni interakciji, pri čemer trdni nosilci migrirajo med njimi in doživljajo spremembe fizikalno-kemičnih lastnosti, značilnih za njihove vire, zaradi različnih procesov, ki jih povzročata urbanizacija in podnebne spremembe. To ovira uporabo trdnih nosilcev kot indikatorjev virov. Njihovo vedenje v okolju je slabo raziskano zaradi kompleksnosti integriranega raziskovalnega pristopa, ki bi zagotovil to znanje.
Projekt temelji na hipotezah, da so trdni nosilci PTE podvrženi izrazitim spremembam značilnih lastnosti med njihovo migracijo med različnimi okoljskimi mediji, podrobno poznavanje teh sprememb pa omogoča uporabo spremenjenih trdnih nosilcev PTE kot indikatorjev virov. Hipoteze bomo testirali z identifikacijo primarnih trdnih nosilcev PTE v različnih okoljskih medijih in ugotavljanjem njihovih značilnih fizikalno-kemičnih lastnosti ter sprememb med migracijo, ovrednotili uporabnost spremenjenih lastnosti in trdnih nosilcev PTE kot indikatorjev virov ter oblikovali model toka snovi v okolju, ki bo omogočil napovedovanje usode trdnih onesnaževal pod dolgoročnimi vplivi podnebnih sprememb.
Cilje projekta bomo dosegli s proučevanjem procesov in sprememb fizikalno-kemičnih lastnosti ter stabilnosti trdnih nosilcev PTE v različnih okoljskih medijih ter s terenskimi in laboratorijskimi kolonskimi, izluževalnimi in biodostopnostnimi testi pod različnimi pogoji, ki jim bo sledila karakterizacija s kemijskimi, mineraloškimi metodami, z elektronsko mikroanalizo in ramansko mikrospektroskopijo.
Faze projekta:
1. Izbor študijskih območij + načrt terenskega dela (M1-M6)
2. Vzorčenje + terenske meritve (M1-M12)
3. Terenski + laboratorijski poizkusi (M1-M24)
4. Laboratorijska priprava vzorcev (M1-M24)
5. Analize vzorcev + laboratorijske meritve (M1-M30)
6. Obdelava podatkov + interpretacija (M13-M36)