O nas
Geološki zavod Slovenije (GeoZS) je multidisciplinarni javni raziskovalni zavod z zelo širokim razponom delovanja ter znanstvenim in strokovnim težiščem na področjih geologije in ostalih geoznanosti. Odgovarjamo na zahteve družbe in smo osrednja slovenska geološka institucija. Smo nacionalni skrbnik geoloških informacij in center nacionalnega geološkega raziskovanja z dolgoletno tradicijo pri pridobivanju podatkov, pripravi in deljenju informacij ter vodenju geoloških raziskav. Opravljamo temeljno in aplikativno raziskovanje ter zagotavljamo dostop do objektivnih in točnih podatkov ter izsledkov raziskav. Sledimo načelom odprte znanosti. Vključujemo se v svetovne raziskovalne tokove in svoje cilje uresničujemo tudi znotraj mreže evropskih geoloških institucij, združenih v EuroGeoSurveys (EGS), ki v evropskem prostoru nudi strokovne, na znanosti temelječe informacije pri reševanju izzivov, oblikovanju politik, predpisov in programov na področjih, povezanih z geoznanostjo.
V začetku leta 2024 smo sprejeli nov strateški dokument, ki predstavlja okvir razvoja GeoZS do leta 2030. Povzetek strategije GeoZS 2030 je na voljo v slovenščini in angleščini.
Temeljna naloga GeoZS je izvajanje temeljnih in aplikativnih raziskav s področja geoznanosti, katere cilj je natančno poznavanje geosfere, njenega izvora in zgodovine, fizične in kemijske strukture ter dinamike in interakcije s hidrosfero, biosfero, kriosfero, ozračjem in vse bolj z antroposfero. Na GeoZS pridobivamo podatke, jih interpretiramo in predstavljamo v obliki objavljenih izsledkov svojih raziskav, vključno s temeljnimi in tematskimi geološkimi kartami in modeli ter v obliki strokovnih poročil in elaboratov. Informacije razširjamo gospodarstvu, odločevalcem in javnosti. Smo raziskovalna organizacija, ki na podlagi izsledkov svojih raziskav zagotavlja strokovno znanje in tehnično svetovanje za sonaravno rabo prostora, trajnostno upravljanje z naravnimi viri, ter zagotavlja zdravo in varno življenjsko okolje na Zemlji. Dobro razumevanje Zemlje v najširšem smislu je namreč ključnega pomena za blagostanje in dobro počutje ljudi.


Gledamo naprej
Geološke raziskave, pridobljeni podatki in njihova interpretacija imajo ključno vlogo pri načrtovanju prihodnjega razvoja človeške družbe, ki bo usklajen z zmogljivostmi Zemlje in omejenimi naravnimi viri.
Na GeoZS bomo na podlagi temeljnega in aplikativnega raziskovanja ter strokovnega dela nudili podporo nacionalnim in evropskim odločevalcem pri vseh dejavnostih trajnostnega in sonaravnega upravljanja in načrtovanja rabe prostora na in pod Zemljinim površjem, vključno z rabo naravnih virov, oceno ranljivosti in tveganj ter zagotavljanja zdravega in varnega življenjskega okolja. Na GeoZS bomo trajno zagotavljali kritično maso znanja, raziskovalnih zmogljivosti in sposobnosti, podatkov in opreme, potrebnih za izpolnitev te vloge.
Zaposleni na GeoZS delujemo v skladu z etičnimi standardi v geoznanosti, ki jih je sprejelo Mednarodno združenje za promocijo geoetike. V skladu z načeli geoetike uresničujemo svoje vrednote z zavedanjem o vlogi in odgovornosti, ki jo imamo do širše družbe.
Naše temeljne vrednote so intelektualna svoboda, raziskovalna integriteta in ustvarjanje vključujočega okolja, v katerem znamo prisluhniti potrebam širše družbe in tudi poslovnih partnerjev.
S ciljno usmerjenimi rezultati svojega dela si prizadevamo za vzpostavljanje trajnostnega razvoja in krožnega gospodarstva, za zmanjševanje posledic globalnih okoljskih in podnebnih sprememb, zmanjševanje in upravljanje naravnih tveganj in tveganj, ki jih povzročajo antropogeni posegi v naravno okolje.
Z neprestanim izobraževanjem izboljšujemo strokovna znanja, da dosegamo strokovno prepoznavnost in usposobljenost v mednarodnih raziskovalnih projektih ter ohranjamo zaupanje poslovnih partnerjev.
Odnose gradimo na zaupanju, transparentnosti in strokovni kredibilnosti.

Pogled v zgodovino
Naslednje leto bo GeoZS obeleževal 80 let svojega obstoja. Ustanovljen je bil 7. maja 1946 kot Geološki zavod za Slovenijo pod okriljem Ministrstva za industrijo in rudarstvo. Po decentralizaciji gospodarstva leta 1950 je prešel pod upravo Sveta za energetiko in ekstraktivno industrijo ter bil preimenovan v Upravo LR Slovenije za geološke raziskave. Leta 1952 se je združil s Podjetjem za globinsko vrtanje in se ustalil v Ljubljani. Leta 1974 se je zavod razdelil na tri enote, leta 1979 pa na šest TOZD-ov. Leta 1989 se je preselil na Dimičevo 14 v Ljubljani. Po Zakonu o podjetjih iz leta 1990 se je preoblikoval v šest samostojnih podjetij, pri čemer je Inštitut za geologijo, geotehniko in geofiziko postal nacionalni geološki zavod. Leta 1998 se je zavod reorganiziral v javni raziskovalni zavod Geološki zavod Slovenije in gospodarsko družbo Geonženiring, d. o. o.

