Trajnostno upravljanje podzemne vode v urbanih območjih: ocena ranljivosti kakovosti in količin podzemne vode na podnebne spremembe in urbanizacijo ter razvoj prilagoditvenih ukrepov v mestih

Vsebina
Triletni project MARGIN izvaja 11 projektnih partnerjev pod vodstvom Tehniške univerze München. Ukvarja se z mesti v alpskem prostoru, ki so zaradi podnebnih sprememb bolj ranljiva.
Namen projekta MARGIN je prepoznati ogroženost in tveganja za dobro stanje podzemne vode ter pomagati vzpostaviti trajnostno upravljanje podzemne vode v mestih v alpskem okolju. Ta mesta se soočajo s posledicami podnebnih sprememb, ki prizadanejo razpoložljivost in kakovost podzemne vode ter ekosisteme, odvisne od podzemne vode. Cilj projekta je pripraviti za mesta prilagojeno upravljanje s podzemno vodo, ki bo naslavljalo pričakovane težave in možnost prenosa najboljših praks upravljanja v druga alpska mesta. Priprava učinkovitih ukrepov je ključna za ohranjanje kakovosti in količne podzemne vode zaščitp ekosistemov.
Projekt bo podrobneje obravnaval štiri mesta in sicer Milano, Ljubljano, Linz in München. Z mrežo opazovalcev, vključenih v projekt, bo izboljšano načrtovanje razvoja in upravljanje mest ter vzpostavljena pomoč mestom, da odgovorno upravljanjo z viri podzemne vode in povečajo njihovo odpornost na podnebne spremembe.
Geološki zavod Slovenije sodeluje pri pripravi državnih in lokalnih načrtov, povezanih z upravljanjem virov podzemne vode in geotermalne energije. Omogočal bo pomoč pri razvoju in uresničevanju trajnostnega upravljanja podzemne vode v mestu Ljubljana in prenos izdelanega koncepta v druga mesta.
Skupni proračun MARGIN projekta znaša 2.985.083,95 € in je 75 % sofinanciran s strani Evropskega sklada za regionalni razvoj (European Regional Development Fund).
Projektni partnerji:
- TUM – Technische Universität München, DE (vodilni partner)
- C-LJ – Mestna občina Ljubljana, SI
- C-Mi – Comune di Milano, IT
- C-Mu – Landeshauptstadt München, DE
- LSG – LINZ Service GmbH für Infrastruktur und kommunale Dienste, AT
- GSA – GeoSphere Austria –Bundesanstalt für Geologie, Geophysik, Klimatologie und Meteorologie, AT
- GeoZS – Geološki zavod Slovenije, SI
- UniMIB – Università degli Studi di Milano-Bicocca, IT
- UniVIE – Universität Wien, AT
- NIB – Nacionalni inštitut za biologijo, SI
- CA – Klima-Bündnis der europäischen Städte mit indigenen Völkern der Regenwälder e.V., DE
- EWA – European Water Association, DE