Sooblikovanje rešitev trajnostnega upravljanja za odporna alpska povirja

Vsebina
Triletni projekt WATERWISE izvaja 12 projektnih partnerjev iz 6 držav (Avstrija, Francija, Italija, Nemčija, Slovenija, Švica) pod vodstvom Univerze iz Neuchâtela (CH). Ukvarja se z Alpskimi, gorskimi povirji, ki so pomemben vodni vir in zagotavljajo naravne in socio-ekosistemske storitve, ki jih vse bolj ogrožajo klimatske spremembe in pritiski za drugačno rabo tal.
Namen projekta je podpreti učinkovite načrte prilagajanja in upravljanja z gorskimi povirji z večjo dosegljivostjo informacij o okolju, novimi odprtokodnimi socio-hidrološkimi modeli povirij za šest pilotnih območij in okrepljenim prenosom informacij med znanostjo in politikami. Modeli bomo služili za oceno hidrološke ranljivosti za boljše prilagajanje klimatskim spremembam in rabi voda v še vedno slabo raziskanih vršnih delih alpskih porečij. Z razvojem cenovno ugodnih merilcev za spremljanje stanja voda in ekosistemskih storitev ter vpeljavo numeričnih orodij bomo vzdolž porečij in čezmejno izboljšali koordinacijo načrtov za upravljanje z vodami.
Slovenski partner je Geološki zavod Slovenije, ki bo skupaj z avstrijsko-slovenskim čezmejnim združenjem 14 občin, EVTZ Geopark Karawanken m.b.H., deloval na enem izmed šestih pilotnih območij. Naše pilotno območje je čezmejno pogorje Pece v UNESCO Globalnem Geoparku Karavanke/Karawanken. Peca je eden izmed petih kraških vodonosnikov »čezmejnega vodnega telesa podzemne vode Karavanke« in naš edini mednarodno priznani čezmejni vodonosnik. Hkrati je to območje, ki je bilo v poplavah avgusta 2023 izredno prizadeto, saj zajema dolino Tople in Mežiško dolino od Koprivne preko Črne in Žerjava do Mežice.
Na tem območju bomo dodatno raziskali vodne vire in še posebej njihove spremembe po ekstremnem dogodku poleti 2023. Uredili bomo arhivske podatke o lokalni vodni bilanci in vzpostavili nova merilna mesta, ki jih bomo vključili v novo orodje za upravljanje. Nova orodja in rezultate bomo povezali z obstoječim spletnim pregledovalnikom Karavanke UNESCO Globalnega Geoparka (https://geopark-karawanken-waters.eu/), ki smo ga razvili v okviru INTERREG SI-AT projekta KaraWAT – Strategija trajnostnega upravljanja vodnih virov v Karavanke UNESCO Globalnem Geoparku v letu 2022. Predvidena je izvedba 3 lokalnih delavnic, ki jih bo organiziral Geopark. Dve bosta v letu 2025 in ena v 2026, nato pa še ena skupna mednarodna delavnica v letu 2026 v Avstriji. Na njih bomo razvijali skupno strategijo za boljše upravljanje ranljivih gorskih zaledij.
Vrednost projekta je 2.692.119,58 EUR, od tega je sofinanciranje dobrih 59%.
Projektni partnerji:
- UniNE – Université de Neuchâtel, Centre of Hydrogeology and Geothermics, CH (vodilni partner)
- FEM – Edmund Mach Foundation, Trento, IT
- RNF – French Nature Reserves, FR
- TK – TETRAKTYS, FR
- UP – University of Passau, Bioeconomy Economics, DE
- HKA – Karlsruhe University of Applied Science, DE
- AG – Alpinarium Galtür Documentation Ltd., Austria
- GeoZS – Geološki zavod Slovenije, SI
- EGTC Geopark – EGTC Geopark Karawanken/Karavanke, SI-AT
- LPVDA – Legambiente Piedmont and Aosta Valley, IT
- ARPALomb – Regional Environmental Protection Agency of Lombardy, Italy
- CREALP – Centre for research on alpine environment, CH