Redefiniranje lastnosti geotermalnih tekočin v ekstremnih pogojih

Naslov
Akronim
Vloga GeoZS
Sodelujoči
Redefiniranje lastnosti geotermalnih tekočin v ekstremnih pogojih
REFLECT
Tretja oseba
dr. Nina Rman (kontakt)
Začetek projekta
Konec projekta
Program
Financiranje
Povezava do spletne strani projekta
01.06.2023
01.09.2023
Obzorje 2020 (Horizon 2020)

Vsebina 

Učinkovitost rabe geotermalne energije je odvisna od lastnosti in obnašanja tekočin, ki prenašajo toploto med geosfero in sestavnimi deli sistemov rabe toplote (izmenjevalci in elektrarne). Fizikalne in kemijske lastnosti teh tekočin so pogosto slabo opredeljene, saj so in-situ raziskave v ekstremnih terenskih pogojih zelo zahtevne. Zaradi tega so bile v obstoječih geokemijskih modelih velike negotovosti, ki jih je projekt naslovil z zbiranjem novih, kakovostnih podatkov. V okviru projekta je bil pripravljen Evropski atlas geotermalnih tekočin v različnih naravnih sistemih, izboljšani pa so bili tudi modeli za napovedovanje kemijskih reakcij skupaj s priporočili za preprečevanje obratovalnih težav, kot so pojavi prostih plinov, korozija in obarjanje mineralov, vključno s potencialno radioaktivnimi. 

Na podlagi znanih tehnoloških problemov, preizkušenih rešitev in izboljšanega razumevanja kemijskih lastnosti geotermalnih tekočin so bile redefinirane njihove ravnotežne konstante za širok razpon slanosti in temperatur, značilnih za geotermalne sisteme. Z izboljšanjem geokemijskih modelov, napovedi geokemijskih reakcij in z razvojem tehnologij za preprečevanje neželenih procesov je projekt odpravil številne vrzeli v znanju. S tem so se zmanjšali stroški vzdrževanja, omogočilo se je bolj učinkovito in zanesljivejše izkoriščanje geotermalne energije ter podaljšala življenjska doba geotermalnih elektrarn in sistemov direktne rabe. Prispevek projekta je tako pripomogel k uresničevanju ciljev Evropskega načrta za strateške energetske tehnologije (EU-SET). 

Izboljšane zbirke podatkov in orodja za geokemično modeliranje, razvita v okviru projekta, so zdaj na voljo znanstvenikom in inženirjem ter v pomoč operaterjem sistemov rabe geotermalne energije in drugim zainteresiranim deležnikom. 

Glavni rezultati projekta so dostopni na priloženih povezavah: 

 

Projekt je bil financiran iz programa Evropske unije za raziskave in inovacije Obzorje 2020 v okviru sporazuma o nepovratnih sredstvih št. 850626.