PanAfGeo – 2. faza: vseafriška podpora geološkim znanostim in tehnologiji v okviru partnerstva Afrika – EU


Vsebina
PanAfGeo je pobuda, ki jo sofinancira EU in se je začela izvajati že leta 2016. Prispevala je k prenosu znanja med evropskimi in afriškimi geološkimi zavodi. Projekt PanAfGeo je prav tako zagotovil institucionalno krepitev številnih afriških nacionalnih institucij, ki upravljajo vsebine, povezane z geologijo in rudarstvom.
Skupnost PanAfGeo je leta 2021 začela izvedbo druge faze istoimenskega projekta, ki je v naslednjih treh letih gradil na dosežkih prve faze.
S podporo EU in Afriške unije v okviru partnerstva Afrika-EU se je PanAfGeo-2 še naprej uporabljal kot referenca za medkontinentalno sodelovanje in razvoj na področju geoznanosti. Izvajal se je prek projektnega konzorcija, ki ga je usklajeval Geološki zavod Francije (BRGM) kot vodilni partner, skupaj z 11 evropskimi geološkimi zavodi in združenjem EuroGeoSurveys (EGS). Skupaj z Organizacijo afriških geoloških raziskav (OAGS) in afriškimi geološkimi zavodi je PanAfGeo-2 razvil niz programov izmenjave znanja za afriške geoznanstvenike. Ti so pridobili najsodobnejša orodja ter se naučili novih metod in spretnosti na osmih geoznanstvenih področjih:
- geološko kartiranje,
- mineralni viri,
- lokalno izkoriščanje mineralnih surovin,
- geo (naravna) dediščina in geotermalna energija,
- naravne nesreče in okoljsko upravljanje rudnikov,
- upravljanje geovirov in institucionalna krepitev med OAGS/GSO,
- geoinformatika,
- diseminacija rezultatov projekta, komunikacija in dialog.
Projekt je podpiral usposabljanje geoznanstvenega osebja iz afriških geoloških zavodov prek raznolikih inovativnih metod usposabljanja. Vključeval je pridobivanje in razvoj poklicnih veščin, ki so dopolnjevale tehnične kvalifikacije udeležencev, pod vodstvom afriških in evropskih geoznanstvenikov z bogatimi mednarodnimi izkušnjami. PanAfGeo-2 si je prizadeval krepiti zmogljivosti na politični, institucionalni in tehnični ravni, s poudarkom na upravljanju geoloških virov. Na ravni upravljanja in znanosti so bili vključeni starejši afriški geoznanstveniki, ki so z namenom nadaljevanja poprojektnih dejavnosti oblikovali dolgoročnejša usposabljanja za trenerje.