Načrt za evropsko pomorsko opazovanje in podatke

Naslov
Akronim
Vloga GeoZS
Sodelujoči
Načrt za evropsko pomorsko opazovanje in podatke
EMODNET5
Projektni partner
dr. Ana Novak (kontakt)
Začetek projekta
Konec projekta
Program
Financiranje
Povezava do spletne strani projekta
01.01.2022
01.12.2023
Evropska mreža za pomorsko opazovanje in podatke

Vsebina 

Geološki portal omogoča dostop do podatkov in metapodatkov, ki jih imajo posamezne organizacije po standardih razvitih v projektu Geo-Seas in podatkovnih izdelkov v merilu 1 : 250 000,  razvitih po standardih projekta ur-EMODnet – Geološki projekt (zgodnja faza projekta EMODnet).

Podatki in zemljevidi vsebujejo informacije o podlagi morskega dna, ki vključujejo stopnjo sedimentacije recentnih usedlin, geologijo morskega dna (kamninska podlaga in kvartarna geologija) in vse meje in posplošitve, ki se lahko pojavijo pri kompilacijski karti v merilu 1: 250.000 z informacijami o litologiji in starosti vsake geološke enote na morskem dnu. Podatki vključujejo tudi  geološke dogodke in verjetnosti njihovega pojavljanja ter nahajališča mineralov. Zbrali bomo  informacije o tipu obale, ki se bodo lahko dopolnile z informacijami o obalni eroziji ali sedimentaciji in njunimi hitrostmi. Vsi interpretacijski izdelki bodo temeljili na primarnih informacijah v lasti projektnih partnerjev in bodo dopolnjeni z drugimi informacijami za javno uporabo. Kjer se najnovejše geološke informacije nahajajo na spletnih straneh tretjih oseb, bodo  oblikovani dogovori za storitev spletnega kartiranja za zagotavljanje teh podatkov na portalu EMODnet-geologija.

Specifični cilji projekta:

  •  Pripraviti in zagotoviti dostop do informacij, potrebnih za izdelavo kart podlage morskega dna v merilu 1: 250.000 (izboljšanje sedanje resolucije razredov in podatkov, kjer je to mogoče), o stopnji akumulacije in / ali sedimentacije na morskem dnu; o geoloških mejah in napakah; o geoloških dogodkih in verjetnosti pojavljanja teh dogodkov in o pojavih mineralov. Za obalo bodo na voljo podatki o hitrosti sedimentacije in erozije ter obalni tipologiji. Za dostop do podatkov partnerjev bodo uporabljeni  standardi, razviti v projektu Geo-Seas. Podatkovni izdelki (karte) bodo uporabljali standarde, razvite v projektu ur-EMODnet-geologija.
  •  Zbrati in uskladiti je potrebno vse razpoložljive informacije o morskem dnu v merilu 1 : 250 000.
  •  Zagotoviti podatke o podlagi morskega dna in vse razpoložljive informacije o stopnji akumulacije in sedimentacije na morskem dnu.
  •  Zbrati in uskladiti vse razpoložljive geološke informacije o morskem dnu (kamninska podlaga in kvartarni sedimenti) v merilu 1: 250.000 za razvrstitev obalnega vedenja in tipologije vsake države,  zastopane v projektnem partnerstvu. Uporabljen  bo sistem za razvrščanje obalnih tipov, območja erozije in sedimentacije v obalnem območju vsake sodelujoče države, ki  bo prikazan na zemljevidu.
  •  Identificirati in popisati lokacije vseh pomembnih geoloških dogodkov ter zagotoviti informacije o verjetnosti pojavljanja, kjer bo to mogoče. Informacije bodo vključevale območja podmorskih plazov, potresov in vulkanskih centrov, ki se nahajajo na podmorskih področjih.
  •  Identificirati in popisati območja mineralnih surovin (vključno z agregati, nafto, plinom in kovinskimi mineralnimi surovinami) v vsaki od sodelujočih držav, ki temeljijo na informacijah, ki so na voljo projektnim partnerjem, vključno z javno razpoložljivimi informacijami (objavljenih znanstvenih člankov, itd).