Z1-2638

Naslov Napovedovanje dinamike globokih plazov z uporabo fizikalnega modeliranja in metod usmerjenih podatkov
Vodja projekta 35426 - dr. Tina Peternel
Trajanje projekta 1. 9. 2020 – 31. 8. 2022
Financiranje Projekt je v celoti financiran s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije (ARRS)
Ključne besede plaz, napovedovanje, mehanizmi plazenja, spremljanje v realnem času, fizikalni model, model usmerjenih podatkov

VSEBINSKI OPIS PROJEKTA:

Rotacijski globoki plazovi so pogost naraven proces v Sloveniji in tudi v drugih evropskih državah. Za to vrsto pobočnih masnih procesov je značilen nedreniran zdrs, ki se pojavi predvsem v saturiranih zemljinah s slabo prepustnostjo (gline ali melji). Ker se nevarnostim pred takimi procesi ne moremo popolnoma izogniti in moramo z njimi sobivati, je zelo pomembno, da jih razumemo in jih znamo napovedovati. Proučevanje dinamike plazov predstavlja osnovo za razvoj modelov napovedovanj ter za načrtovanje preventivnih in sanacijskih ukrepov.

Glavni cilj podoktorskega projekta je celovit pristop k obravnavi problematike določanja dinamike globokih plazov z namenom razvoja modela za napovedovanje z uporabo fizikalnega modeliranja in metod usmerjenih podatkov. Metodologija bo temeljila na spremljanju in prepoznavanju sprožitvenih mehanizmov plazenj in njihovih medsebojnih interakcij. Z namenom določevanja dinamike plazov bodo obravnavni naslednji ključni dejavniki: inženirsko geološke razmere območja (IG enote, pojavne značilnosti, rezultati jeder vrtin), geotehnični podatki spremljanja v bližnjem realnem času (absolutni premiki, pridobljeni iz inklinometrov), hidro-meteorološki podatki spremljanja v realnem času (nivo podzemne vode, padavine), geodetsko spremljanje (površinske spremembe) in podatki o premikih v realnem času, pridobljeni iz sistema za opazovanje.

Projektne aktivnosti bodo implementirane na plazovitem območju v zaledju Koroške Bele, ki je podvrženo številnim pojavom globokih plazov (plazova Urbas in Čikla) v preperelih meljevcih in glinavcih. Te plazovi predstavljajo neposredno nevarnost za spodaj ležeče naselje, kjer trenutno živi okrog 2,200 prebivalcev. Ne glede nato, da bo metodologija za napovedovanje dinamike globokih plazov, razvita za specifično študijsko območje, bo njen koncept preizkušen tudi na ostalih območjih, ki so podvržena globokemu plazenju. To bo predstavljalo pomemben doprinos na področju upravljanja in blaženja vpliva nevarnosti plazov.

Sklopi projekta:

  • Sklop 0: Pregled stanja najsodobnejših tehnologij in literature
  • Sklop 1: Pregled, pridobivanje in obdelava obstoječih podatkov
  • Sklop 2: Analiza in modeliranje podatkov spremljanja z uporabo kvantitativnih metod
  • Sklop 3: Terenska verifikacija modelov in verifikacija modelov na drugih območjih
  • Sklop 4: Upravljanje projekta in poročanje
  • Sklop 5: Diseminacija projektnih rezultatov